למה זה בכלל חשוב שתהיה לנו זוגיות טובה – מעבר למובן מאיליו של "זוגיות טובה"?
מסתבר שאם אנחנו מצליחים לשמר מערכת יחסים טובה ואוהבת לא רק שנמנע מפירוק משפחה, אלא גם נדע לגדל ילדים בצורה נכונה יותר, רמת האושר שלנו באופן כללי תגדל, ואפילו נאריך חיים! לפניכם הממצאים המדעיים על היתרונות לזוגיות בריאה!

כבני אדם, היחסים שאנו יוצרים עם אנשים אחרים חיוניים לרווחתנו הנפשית והרגשית, ואפילו, להישרדות שלנו.
זוגיות היא מערכת יחסים משמעותית עבורנו, ולכן היא בעלת השפעה גדולה מאד על כל שאר האספקטים בחיינו.

רגע, אבל איך בדיוק נראית מערכת יחסים בריאה?
זוגיות בריאה

  • הקשבה זה לזה
  • תקשורת כנה וללא שיפוט
  • אמון וכבוד הדדי
  • הקדשת זמן אחד לשני באופו קבוע (האם אתם מקפידים על זה?)
  • תמיכה זה בזה
  • עיסוק בפעילויות יחד (לא, לא רק לנסוע להורים בשבת…)
  • התנהלות של שותפים לאותה מטרה (ולא של מתחרים בעלי אינטרסים מנוגדים)

אם עשיתם על כל הרשימה למעלה, ברכותיי!
מחקרים שונים מצביעים על השפעות חיוביות מגוונות של זוגיות בריאה על חיינו. להלן מספר יתרונות מהם תהנו:

פחות לחץ

הימצאות במערכת יחסים בעלת מחויבות הדדית קשורה להפחתה בייצור הקורטיזול, הורמון הלחץ. הדבר מצביע על כך שאנשים נשואים או בזוגיות פחות מגיבים ללחץ פסיכולוגי, ושהתמיכה החברתית והרגשית שמגיעה מבן הזוג יכולה להיות בַּלָם משמעותי כנגד לחץ. יש אפילו ראיות המצביעות על כך שזוגות החיים יחדיו מאושרים יותר מאלו שלא.

חווית הורות טובה יותר

מחקר שבחן 3 קבוצות של זוגות בהריון וליווה אותם עד לשנה לאחר הלידה. במהלך תקופת הניסוי הקבוצה הראשונה קיבלה ייעוץ והכוונה בנושאי הורות בלבד. הקבוצה השניה קיבלה ייעוץ והכוונה בנושאי זוגיות בלבד. והקבוצה השלישית לא קיבלה ייעוץ בשום נושא. המחקר מצא כי רמת האושר בסוף תקופת המחקר של המשתתפים בקבוצה השניה (זו שקיבלה ייעוץ בנושאי זוגיות) היא הגבוהה מבין שלוש הקבוצות. למעשה היא נשארה באותה הרמה כמו לפני הלידה, בעוד שבשתי הקבוצות האחרות היתה ירידה מסוימת ברמת האושר (הירידה המשמעותית ביותר, היתה כמובן בקבוצה שלא קיבלה ייעוץ). כמו כן, למרות שלא היתה בקבוצה השניה הכוונה בנושאי הורות, משתתפיה היו הורים מעולים – לא פחות מהמשתתפים בקבוצה הראשונה (אלה שקיבלו ייעוץ והכוונה בנושאי הורות).
מה שמלמד אותנו שברגע שאנחנו מתנהלים בצורה טובה ובריאה כזוג, אנחנו גם מוצאים את הכוחות להתמודד בצורה טובה עם אתגרי ההורות.

ריפוי טוב יותר

בין אם זה מישהו שמזכיר לך לקחת את התרופה, או שיש לך שותף שעוזר להסיח את דעתך מן הכאב. מחקר מצא כי אנשים נשואים שעברו ניתוח לב הינם בעלי סיכוי גבוה פי שלושה לשרוד בשלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח מאשר חולים ללא בני זוג. מטופלים נשואים דיווחו גם על תחושת ביטחון גבוהה יותר ביכולתם לטפל בכאב שלאחר הניתוח, וגם היו מודאגים פחות מהניתוח באופן כללי. תמיכה רגשית קטנה יכולה לעשות הבדל גדול בעזרה לאדם להתאושש מניתוח או מחלה.

תחושת תכלית המובילה לאושר אישי

זה טבעי שבני אדם ירצו להרגיש שצריכים אותם, ושהם חלק ממשהו גדול יותר. אנשים רבים שואפים להרגיש שהם עושים משהו טוב עבור מישהו אחר, ומשפרים את עולמו בדרך כלשהי. מערכת יחסים אוהבת נותנת לאדם תחושה של תכלית. ותחושה של תכלית, כפי שהוכח במחקרים מדעיים, תורמת במידה רבה לרווחה ולרמת האושר שלנו.

חיים ארוכים יותר

אם כבר מדברים על תוספת שנים לחיים שלך, מחקר מצא כי יחסים חברתיים בריאים תורמים באופן משמעותי למניעת מוות מוקדם. יותר מאשר לקיחת תרופות נגד לחץ דם.
מחקר אחד אף מעיד על כך שלהעדר יחסים חברתיים יש את אותה השפעה על הבריאות כמו עישון 15 סיגריות ביום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *